როგორც მეტეოროლოგი კობა ფარტენაძე სოციალურ ქსელში აღნიშნავს, პარასკევსა და უქმეებზე ქვეყნის ტერიტორიაზე ანტიციკლონური პროცესები განვითარდება. მაღალი ატმოსფერული წნევა, შესაბამისად, გამოიწვევს მოწმენდილ და მზიან ამინდს, თან ახლავს ტემპერატურის მკვეთრი მატება. შაბათს საქართველოს დაბლობ რეგიონებში და ბარში ჰაერი +28, +30 გრადუსამდე გათბება.
როგორი ამინდი იქნება საქართველოში 28 მარტს?
გამორჩეულად თბილი ამინდი იქნება დასავლეთ საქართველოში:
- ბათუმში დღისით ტემპერატურა +30 გრადუსს მიაღწევს, ოზურგეთსა და ფოთში კი +28 და +27 გრადუსია მოსალოდნელი. ქუთაისში +26 გრადუსი დაფიქსირდება, ღამით კი ტემპერატურა 18 გრადუსამდე დაიწევს.
- ზუგდიდში და სოხუმში დღისით +27 და +26 გრადუსი დაფიქსირდება. მაღალმთიან რეგიონებში ჰაერი შედარებით გრილია – მესტიაში დღისით +18 გრადუსია მოსალოდნელი, ღამით კი ტემპერატურა +3 გრადუსამდე დაიწევს, ხოლო ბაკურიანში დღისით +15 გრადუსი იქნება, ღამით კი სულ რაღაც +2.
მზიანი ამინდია ნავარაუდევი აღმოსავლეთ საქართველოშიც:
- თბილისში, რუსთავში და გორში დღისით ტემპერატურა +20 გრადუსს გადააჭარბებს. თელავში და ლაგოდეხში +19-დან +20 გრადუსამდე გათბება, ღამით კი +9-10 გრადუსი იქნება. სიღნაღსა და გურჯაანში დღისით +17-18 გრადუსია მოსალოდნელი.
სამცხე-ჯავახეთსა და შიდა ქართლში ტემპერატურა შედარებით დაბალია:
- ახალციხეში დღისით +20 გრადუსია მოსალოდნელი, ღამით კი მხოლოდ +5. გუდაურში და ომალოში დღისით +14-15 გრადუსი დაფიქსირდება, ღამით კი თერმომეტრი ნულ გრადუსს მიაღწევს.
სინოპტიკოსების თქმით, მომავალ დღეებში მოსახლეობა იშვიათად შესაწუხებელი ქარებისა და ნალექის გარეშე დატკბება მზიანითა და კომფორტული ტემპერატურებით, რაც საუკეთესო შესაძლებლობაა დასვენებისთვის ან ბუნებაში გასართობად.